Atopický ekzém

April 18, 2023

Atopický ekzém (také někdy kojenecký ekzém, konstituční ekzém, atopická dermatitida), je dlouhodobé a svědivé kožní onemocnění. Jde o vrozené onemocnění, na němž se podílejí různé zevní a vnitřní vlivy. Sklon k tomuto onemocnění se dědí z generace na generaci. Statistika ukazuje, že atopický ekzém postihuje 3-11 % evropské dětské populace. V dospělosti se s touto diagnózou setkáváme méně. V posledních letech však pacientů ekzematiků přibývá.

Atopie je vrozená dispozice jedince, při které se za určitých podmínek může - ale také nemusí - vyvinout přecitlivělost (alergie) na různé provokující látky (alergeny), které se běžně vyskytují v našem prostředí a dostávají se do našeho těla kůží, dýchacími cestami nebo trávícím ústrojím. U dětí postižených ekzémem a jejich pokrevních příbuzných se ve větší míře vyskytují i jiné choroby: alergická (senná) rýma, alergický zánět spojivek a bronchiální astma. Atopik  (tj.ten,který má tuto vrozenou dispozici) má také na vrozeném podkladě i řadu změn přímo ve stavbě a činnosti kůže, hovoří se o porušené bariérové funkci kůže, proto kůže pacientů -atopiků reaguje i na zcela běžné podněty zvláštním, mimořádným, nezvyklým způsobem. Většinou to bývá zarudnutím, otokem, mokváním,výsevem kopřivkových pupenů, drobných pupínků a často i záchvatovitým svěděním. Pokožka bývá celkově suchá, schází jí schopnost zadržovat vodu a proto se v ní tvoří jemné trhlinky, kterými pak snadněji do kůže vnikají alergeny a dráždivé látky z okolí. Vrozený je i snížený práh pro svědění, což znamená, že i lehké podráždění vyvolá silné záchvatovité svědění, které nutí pacienta k nepřiměřenému škrábání, poškrábáním mohou vzniknou nové prasklinky v kůži, pokožka se tímto poškozuje, mohou vnikat další alergeny, které zhoršují svědění, může dojít k rozvoji infekce v tomto místě a rozbíhá se nám "začarovaný kruh". Tyto období akutního vzplanutí ekzému se mohou střídat s obdobími relativního klidu a stabilizace.


Bohužel znova je třeba zopakovat, že atopický ekzém je onemocnění, jehož podkladem je vrozená dispozice k zánětlivé reakci kůže a ani nejúčinnější léky nedokáží odstranit vrozený sklon k této nemoci, který přetrvává celý život. ("co jsme podědili - to jsme podědili" ,to už neovlivníme : ) Je však možné při dobré informovanosti rodičů a pacientů a při dodržování preventivních a léčebných opatření odhojit příznaky onemocnění a tím dostat ekzém pod kontrolu. Velké pozitivum je, že se potíže s věkem obyčejně při správné péči o kůži zmírňují a velmi často i úplně vymizí. Dítě zkrátka z toho tzv. "vyroste".



Taktiku léčby atopického ekzému lze shrnout do několika bodů:

  • zabezpečení dlouhodobé péče o kůži a udržování její přirozené bariérové funkce a vláčnosti pomocí promašťujících a promazávacích  krémů a mastí , toto je nejvýš důležité i v období relativního klidu pokožky bez akutního vzplanutí ekzému, čili PROMAZÁVAT
  • předcházet dalším vzplanutím ekzému vypozorováním provokačních faktorů a jejich omezení - NEPROVOKOVAT, NEDRÁŽDIT
  • snížit závažné příznaky onemocnění v době zhoršení léky předepsanými lékařem, zejména léky tlumící svědění a celkové příznaky alergií (antihistaminika) a lokálně na nejpostiženější místa možno aplikovat v přiměřené míře a na omezenou dobu lokální kortikoidy (hormonální léky na místní použití), které pokud se podávají dle doporučení tak jsou zcela bezpečné, čili při zhoršení TLUMIT SVĚDĚNÍ a AKUTNÍ ZÁNĚT
  • a jako další bod léčby je nejvýš vhodné dodat: ZACHOVAT KLID a NESTRESOVAT SE, protože v drtivé většině téměř  u všech dětí, které mají v kojeneckém a mladším batolecím věku nějaké projevy atopického ekzému ,tak u nich dojde s potupujícím věkem a časem k vymizení příznaků. Samozřejmě existují zvlášť těžké případy, které vyžadují i speciálnější léčbu kožního lékaře,případně alergologa, ale ty jsou opravdu v menšině. A jakýkoliv neklid,psychické rozrušení, či stres,to vše se nepříznivě odrazí v průběhu choroby.

Existuje spousta doporučení pro pacienty s atopickým ekzémem, zde uvádíme osm základních rad při péči o atopickou pokožku:

  1. Základem léčby atopického ekzému je pravidelné promazávání kůže zvláčňujícími krémy a mastmi. Pro každého pacienta je potřeba nalézt takový prostředek, který nejlépe vyhovuje jeho kůži.
  2. K očištění a promašťování kůže doporučujeme alespoň 1-3x v týdnu vanovou olejovou koupel a ostatní dny jen rychlé osprchování s pomocí koupelových nebo sprchových olejů nebo s mycími prostředky pro ekzém, které lze zakoupit v lékárně jako volně prodejné léky.
  3. Stravu nekořeníme a vynechávámei příliš kyselé a pikantní potraviny (hořčici, kečup, nakládanou zeleninu), protože zvyšují svědivost kůže. U závažných pacientů nebo v období zhoršení vynecháváme potraviny, které vyvolávají alergické reakce nebo svědění kůže nejčastěji (kakao, čokoláda, ořechy, mandle, mák, citrusy, kiwi, rajčata, papriky).
  4. Snažíme se omezit prašnost domácího prostředí. Dáváme přednost podlahám bez koberců. Těžké závěsy, záclony a čalouněný nábytek do ložnice atopika nepatří. Matrace lůžka a přikrývky kryjeme nepropustnými snímatelnými povlaky, které 2x do měsíce pereme nejméně na 60°C .
  5. Oblékejte dítě s ekzémem lehce a jen do měkkých bavlněných materiálů. Oděv nesmí být příliš těsný ani příliš tuhý (pozor na švy džínového oblečení a těsné okraje jednorázových plen). Vyhýbejte se vlně a všem materiálům, které jsou hrubé a mají vlas. Nový oděv dítěti před nošením vždy pečlivcě vyperte a dokonale vymáchejte.
  6. Pro zvládnutí akutního, nového vzplanutí příznaků ekzému používáme tradičně lokální kortikosteroidy (hormonální léky pro místní použití). Tyto prostředky využíváme krátce, k překonání kritických obtíží, jako "záchranou brzdu", abychom snížili riziko jejich nežádoucích účinků. Novou generací místních léků, které zasahují přímo do imunitní reakce kůže, a tím do samé podstaty atopického ekzému, jsou místní imunomodulátory. Jsou určené pro težší případy, dají se použít pro děti až od 2 let a dospělé.
  7. Dítě s ekzémem nemůže provozovat všechny typy sportovních aktivit. Nevhodné je při sportu mimořádné zapocení, zvláště v prašném prostředí. Individuálně je třeba zvážit provozování takových sportů, jako je plavání (dráždění chlorovanou vodou a opakované odmašťování pokožky) a jízda na koni.
  8. Již od dětství usměrňujeme zájmovou činnost a koníčky u dítěte, u kterého přetrvává ekzém i ve školním věku tak, aby si vybralo později vhodnou profesi. Kůže nesmí být vystavena chemickým a dráždivým látkám, častému mytí, výkyvům teploty a zapocení. Z tohoto důvodu jsou nevhodné takové profese, jako např. automechanik, kuchař, kadeřnice, kosmetička, úklidové služby a práce ve zdravotnictví.


Kde naleznete naše ordinace?

Naše ordinace naleznete v oblasti Drahanské vrchoviny na pomezí Olomouckého a Jihomoravského kraje – v obcích Brodek u Konice a Protivanov. Dojezdová vzdálenost od Olomouce je cca 40 km.

© Všechna práva vyhrazena – MUDr. Libor Švec | Brodek u Konice, Protivanov

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Prohlédněte si Zásady ochrany osobních údajů.