Jak snížit horečku

April 18, 2023

Není-li přítomen žádný alarmující příznak a je-li teplota nad 38°C v podpaží nebo po odečtu, můžeme dítěti podat léky na snížení teploty, které působí zároveň i proti bolesti. Tyto léky lze volně koupit v lékárně, na trhu je pro děti celá řada přípravků, jak ve formě sirupů, čípků, tablet. Nejčastěji obsahují účinnou látku paracetamol a ibuprofen.

(Pozor na různé firemní názvy se stejným složením).


POZOR ! Kyselina acetylsalicylová, kterou obsahují další běžné léky ke snižování horečky, se nesmí podat dětem do 15 let !


Pravidla pro podávání léků proti horečce:

  • vždy si pečlivě přečtěte příbalovou informaci
  • pečlivě se informujte o druhu účinné látky, aby jste nepodali lék se stejnou látkou 2x krátce po sobě
  • dávkování je závislé na věku a tělesné hmotnosti dítěte a je třeba jej dodržovat (při poddávkování nemusí lék dostatečně účinkovat, při předávkování hrozí závažné zdravotní komplikace)
  • kombinování účinných látek se příliš nedoporučuje, ale pokud teplota obtížně klesá, lze krátkodobě léky s dvěma odlišnými účinnými látkami střídat (u každé z nich důsledně dodržovat její dávkování), spíše je vhodné použít fyzikální snižování horečky, viz níže
  • bez porady s lékařem nepodávejte sami léky déle než 3 dny

Jak jinak snížit horečku? (fyzikální opatření na snížení teploty)

Pokud má dítě teplotu, patří do postele. Má mít klidový režim. Leží-li v posteli, odeberte mu teplou peřinu, stačí lehká přikrývka, postarejte se, aby v místnosti nebylo příliš velké teplo. Až začne teplota klesat, bude se dítě potit, dávejte mu proto hodně pít, aby se vypocená tekutina nahradila.

Když teplota klesne, dejte mu čisté povlečení a pyžamo.


Omývání houbou:

Do vany nebo vaničky napusťte 3-5 cm mírně teplé vody, dítě posaďte a čistou houbou omývejte trup a končetiny cca 10-30 min. Stejně tak lze osprchovat dítě vlažnou vodou (bez namáčení vlásků) a nebo provést šetrnou koupel. Na pokožce se tak opakovaně vytváří jemný filtr vody, ta se posléze odpařuje a tak tělo ochlazuje.

Zábaly:

Do  vlažné vody cca 25°C ( ne ledové!) namočte osušku, vyždímejte ji  a na 10-15 min zabalte dítě tak, aby byl zakryt hrudník a břicho. Ruce a nohy nechejte volné. Dítě nezastýlejte pod tlustou peřinu, stačí lehčí tenká deka, jinak je celý postup zbytečný. Proceduru zábalu je možno opakovat 3x za 2 hodiny.


Dítě při horečce nesmí být bez dozoru, musí být opakovaně kontrolováno - celé, včetně stavu kůže, ne jen měření teploty. Důležité je, aby dostatečně pilo vlažné nápoje. Dítěti se snažte zajistit co největší pohodlí a klid.


Kde naleznete naše ordinace?

Naše ordinace naleznete v oblasti Drahanské vrchoviny na pomezí Olomouckého a Jihomoravského kraje – v obcích Brodek u Konice a Protivanov. Dojezdová vzdálenost od Olomouce je cca 40 km.

© Všechna práva vyhrazena – MUDr. Libor Švec | Brodek u Konice, Protivanov

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Prohlédněte si Zásady ochrany osobních údajů.